08
2008Dvojno jezero
Dvojno jezero, v ozadju Tičarica
V zadnji ledeni dobi je ledenik v jurski apnenec izdolbel plitve kotanje, prepustne razpoke v apnencu je zapolnil ledeniški sediment (jezerska kreda), k zapolnitvi je prispeval tudi erozijski material (grušč) z melišč pod grebenom Zelnaric in Tičaric in izpolnjeni so bili vsi pogoji za nastanek jezer v dolini.
Dvojno jezero, v ozadju planinska koča
Značilnost jezer v Dolini triglavskih jezer je predvsem ta, da so majhna, da nimajo stalnih površinskih dotokov in odtokov in so zato zelo občutljiva na kakršnekoli spremembe v okolju. Tako je nespametna naselitev rib v Dvojno jezero porušila naravno ravnotežje. Ribe niso avtohton prebivalec visokogorskih jezer, nič krive so pojedle večino planktonskih rakcev, ki so se hranili z algami. Alge se danes zaradi odsotnosti planktonskih rakcev in drugih obrežnih živali nemoteno razvijajo, s tem povzročajo pomanjkanje svetlobe v spodnjih vodnih plasteh, z njihovim jesenskim odmiranjem in odlaganjem na dnu jezera pa tudi popolno odsotnost kisika ter posledično življenjem.
Napake človeka veliko stanejo druge prebivalce našega planeta (rastline, živali, neživa narava), zato bi se bilo smoterno v tako občutljivih okoljih vsem človeškim posegom odpovedati, tisti nujni pa bi morali biti še kako premišljeni.
Kristijan
lepo lepo 🙂
Petra Nuzdorfer
zelo všečne fotke…
Luka
Noro :>
olki
Fotke lepe kot vedno, tekst prav tako, svinjarija pa je le to, da se za budalo, ki je vložil v jezero ribe, dobro ve ime in priimek, ki je vsem pristojnim znan!!! Ampak kaj boš težil človeku. Raje zajebavajmo narod v koči kjer se jih da lepo nategovat s cenami in neolikanim obnašanjem.
Juhejjjj. Gremo v hribe, kjer je vse več dolinskih norcev, da nam ne bo dolgčas.