17
2009Lastnina
Človek si je izmislil lastnino. Zemljo je razdelil na parcele in jim dodelil lastnika. Lastnina je sveta, to vsi vemo. Prestopiš sosedovo mejo in končaš na sodišču.
Človek ni edina vrsta bitja na tem svetu. Sprašujem se, kje je torej lastnina slonov, kje lastnina kitov, kje lastnina sekvoj, kje lastnina mravelj. Imajo živali in rastline sploh pravico do lastnine? Jih kdo sploh vpraša, če lahko čez mravljišča, mokrišča, stepe, savane, gozdove, travišča zgradimo cesto, železnico, letališče, stadion, poslovno cono?
Človek uničenju dela habitata oz. življenjskega prostora skupaj z določeno količino tam živečih bitij pravi sprejemljiva škoda. Si predstavljate, da bi si trop volkov izbral neko slovensko vasico za svoje novo domovanje ali pa le za prostor, kjer bi vsako noč izvajali svoje tuljenje v luno, pri tem pa bi pobili tistih 20-30 v vasi še živečih ljudi. Za volkove bi bila to sprejemljiva škoda, morda celo koristna škoda, saj bi bila verjetnost, da je med pobitimi ljudmi vsaj kakšen lovec, precej velika.
Razmišljanje me spomni na dogodek iz daljnega 15. stoletja, ko so v Franciji neki hrošči napadli trto in začeli uničevati vinarski pridelek. Lastniki vinogradov so na sodišču tožili hrošče. Sodnik je na sojenju poklical hrošče, da naj se branijo v tej tožbi. Ker v dvorano ni prišel predstavnik hroščov, da bi zagovarjal svoje interese, je sodnik izrekel sodbo. Ta naj bi se glasila približno tako, da naj se hrošči v nekaj dneh umaknejo s trt drugam. Sodni sluga je potem vzel pot pod noge in se podal v vinograde, kjer je hroščem prebral obsodbo. Ker hrošči po nekaj dneh niso zapustili trt, so jih pobili.
Danes ima narava svoje zagovornike v obliki človeka. Seveda je človek sam izumil sistem varovanja narave in določil njene zagovornike. Določil je tudi območja, kjer imajo zagovorniki narave večjo moč, pri tem pa ni pozabil, da javni interes tudi to lahko preglasi. Zagovorniki narave so samo ljudje in kljub njihovemu vztrajnemu zagovarjanju narave, naravnih procesov, še vedno bolj razumejo ljudi, njihove potrebe, lastnosti in hibe. S tega stališča lahko rečem, da ima narava slabe zagovornike.
Včasih v družbi omenim neko tiho misel, da bi kdaj raje videl, da vsega tega silovitega razvoja človeštva ne bi bilo in bi živeli kot aboridžni ali kakšno drugo pleme, kjer vpliva na naravo praktično ni. Vedno izpadem kot kakšen bebec, ki bi ga takoj dali živet nazaj v kakšno jamo.
Naj takoj omenim, da si trenutno tega v resnici tudi sam ne želim, le včasih me odnesejo sanje. Pa vendar mislim, da je bilo dovolj uničenja narave na račun razvoja, napredka. Sploh tistega dela, ki ni povezan s preživetjem človeštva. Človek je izrabil moč kulture, moč uma, ki mu je omogočila uporabo stvari, s katerimi je močan. Drugače pa človek sam po sebi sploh ni močan, še kako ranljiv je. Ni ne hiter, ne skočen, ne sliši dobro, povprečno vidi, brez obleke bi takoj zmrznil, zavoha le kakšen močnejši parfum in podobno.
Si upate iz oči v oči povedati levu, da ravno leži na vaši parceli?
Grega Vidmar
Ja Aleš, dobro veš, da se strinjam s tem, kar si napisal. Pa naj dodam še moje razmišljanje. Naj si človek še tako domišlja, da je nad naravo, je še vedno le del nje in vedno bo. In dobro veš, kot smo se učili, da narava vedno teži k uravnoteženju, da njena dinamika stremi k ravnovesju. Te njene sile so za človeka neobvladljive, in če človek s svojim obstojem in s svojo dejavnostjo v naravi povzroča neravnovesje, bo neustavljiva moč narave stvari že postavila na svoje mesto. Škoda, ki jo trpi narava zaradi človeka, je po moje še vedno zelo trenutna in minljiva, tako kot je minljiv ubogi človek. Mati narava s svojimi silami bo neravnovesja, ki obstajajo, vedno znova izravnavala, vprašanje pa je, kakšna bo škoda, ki jo bo pri tem utrpel človek? Bolj kot za naravo bi nas moralo, ob tem kar počnemo, kako se obnašamo na našem planetu, skrbeti za obstoj nas samih. Narava nas bo preživela, brez dvoma. Kako bomo mi živeli v njej kot njen del, je pa zelo odvisno od nas samih. Predvsem tega se moramo zavedati! Bolj kot se bomo obnašali arogantno, bolj jih bomo dobivali po naših tako “veleumnih” beticah. Koliko vrst je že izumrlo v geološki preteklosti Zemlje in koliko jih še bo, zaradi tega ali onega razloga, in mi smo samo ena izmed mnogih. Morda pa smo prvi, ki se oz. se bomo počasi le zavedli, da lahko s svojo inteligenco in zavestjo svoje življenje prilagodimo naravi na tak način, da bomo v njej varno obstajali veliko dlje kot so obstajale že izumrle vrste. Očitno je, da bomo morali svoje delovanje usmerjati v smeri sil naravnega ravnovesja in ne proti njim. Če nam to uspe, mislim, da smo dosegli svoje poslanstvo. Pa hvala ti, ker veliko prispevaš v tej smeri! 😉
Pegaso
Kako dobro si tole spisal! Bravo!
Ravno danes sem prejel podobno razmišljanje brata, kot odgovor na mail, ki kroži zadnje dni po netu (naj se ve, če bo kdo zaje_al)
Moram reči, da sem se zamislil nad stvarjo, in še kako imata prav!
Glede fotk pa itak nimam besed. Čudovite!
JURE FRELIH
Kdo je lahko čuvar narave? Ljudje kot si ti!
Pa so takšni ljudje ambiciozni? So!
Si ti? Verjetno!
Politik? Mah Zdeš in njemu sorodni so/smo “prepametni”, da bi si mazali življenje s politiko.
Pa imamo sami moč nad spremembami? Nimamo!
Kdo jo ima? Politika in kapital!
Kaj torej? Politiki nočemo bit, kapitala nimamo, vpliv našega tuljenja seže pa le do blogerjev ob jutranji kavici, bralcev, ki si z blogi krajšajo službo, mimobežnih Google pasantov, nekaj osebnih prijateljev in znancev, parim planincem ali pa zaljubljencem v fotografijo….
No nekaj jih pa je!
fotogaja
V bistvu sem hotel s pisanjem povedat, da bi morali ljudje lastnino drugače razumevati, kot jo trenutno. Gledamo jo čisto pravniško in izkoriščevalno. Se pravi, da zakone, pravilnike, uredbe, … pripravljajo pravniki tako, da se ščiti le človeški interes lasntnine. Nič drugega. Tudi če se na videz zdi, da se ščiti narava, je v zakonu z nekim pravniškim “hakeljcem” to demantirano.
Klemen
Tale o lastnini je pa dobra. Imaš popolnoma prav, ampak tudi sam ugotavljaš kako to gre. Zato ti je Jure dobro odpisal. Jaz bom pa še to dodal, da nas ni malo. Veliko nas ve, da smo “prepametni” za politike (hvala bogu, da je tako). Od časa do časa naredimo nekaj dobrega za okolje (eni službeno, drugi čisto prostovoljno) in tudi to šteje!
Lastnina je pa nujno zlo. Enim v zadovoljstvo, večini pa v breme (pa ta večina tega sploh ne ve…..).
Hovk govoril sem!