30
2010Makro fotografija z obročki
Makro fotografija je fajn popestritev večnih in ponavljajočih se panoram, portretov, arhitekture in podobno. Kaj je lepšega, kot spustiti se na kolena ali celo na trebuh in se pogrezniti v pomladni travnik in se tako preleviti v vzporedni svet žuželk, cvetja in drugih zeli. Seveda s fotoaparatom v roki. Resnično se odpre nova dimenzija, ki te vsaj malo prevzame.
Ko se odločaš za vstop v makro fotografijo, se je dobro temeljito vprašati, koliko jo boš sploh uporabljal. Če misliš, da bo to tvoja glavna tema fotografije, potem ni dvoma o nabavi kvalitetnega makro objektiva. Sam sem bolj nagnjen k tisti makro fotografiji, ki poleg detajla skuša prikazati vsaj neposredno okolico zajetega motiva ali pa celo ozadje s kakšno gorsko kuliso. Za kaj takega ne rabiš ravno makro objektiva, vseeno pa kdaj pride prav.
Tako sem se odločil, da poskusim z makro obročki. Gledam cene po spletu in ugotovim, da mi je cca. 200€ za Kenko obročke preveč. Potem dobim nasvet prijatelja naj pobrskam po spletni strani http://www.dealextreme.com/ Tam sem našel obročke za nikon bajonet za dobrih 9€ s poštnino vred. Naj bo takoj jasno, da gre za povsem navadne obročke brez kakšne avtomatike v sebi. To pomeni, da se fotografiranje dogaja povsem manualno. Ročno nastaviš zaslonko in čas zaklopa, potem pa gas.
Naj opozorim še na dejstvo, da vsi objektivi ne bodo delovali s temi obročki. Objektiv mora imeti možnost ročne nastavitve zaslonke na samem ohišju. Sam imam dva taka objektiva, in sicer 50-tko (f1.8) in starega 70-210 (f4). Izkazalo se je, da delujeta z obročki vred izjemno, seveda za moje pojme.
Dodati je potrebno še dejstvo, da je fotografiranje iz roke priporočljivo le z enim obročkom (najtanjšim), vse ostalo je skrajno težko, saj se roka hitro zatrese in fotka je premaknjena. Z dodajanjem obročkom zmanjšamo razdaljo do fotografiranega objekta in s tem povečamo velikost objekta na fotografiji. Vse ostalo je na objektivu, če je ta kvaliteten, bo fotografija tudi. Sprememba pri uporabi objektiva z obročki je le upad svetlobe, ki pride skozi objektiv in obroček na senzor. A to se da lepo kompenzirati z nastavitvijo zaslonke in časa.
Lucis Ferre
Luštne fotke. A si opazil nenavaden fizikalni pojav? Vedno ko se človek odloči pofotkati rožice zapiha veter. Tudi če en teden ni niti najmanj pihalo bo začelo ko usmeriš objektiv proti rožicam, travi, vejam … :)) In ko pospraviš aparat vetar poneha … :))
LP Lucis
Peter
Dobro uspel poizskus in posledično luštne fotke 😉
Lp, Peter
fotogaja
Fizikalni pojav? To je bolj psihološki pojav. Ti hočeš ravno v nekem trenutku zajeti motiv, ki ti je všeč in nisi pripravljen prav dolgo čakati, zato je vsaka sapica moteča. Potem pa je tu še faktor umirjenosti, saj se moraš takrat povsem umiriti in šele takrat pravzaprav opaziš, da malce piha. Prej, ko si hodil, tega niti nisi opazil. Seveda pa sem razumel tvojo hudomušno razlago.
David
Lepe.
Sam imam za občasno makro fotografiranje Raynoxovo predlečo. In mi prav tako zadostuje.